Terapie tmou a terapie světlem - "světlo ve tmě"

Terapie tmou je dle naší zkušenosti jedna z cest do hlubin vlastní duše, možnost našeho sebepoznání. 

Sebepoznání ve tmě a o samotě má velkou sílu a význam nejen pro duchovně praktikující, ale i pro moderního konzumního, v materialistickém světě chyceného člověka.

Terapii tmou aplikoval už třeba Jan Lucemburský na svém malém synovi Václavovi (Karel IV), když ho na dva měsíce zavřel do temného sklepení hradu Lokte. Aby mu to rozvinuly jeho pozdější vizionářské schopnosti.

V různé formě můžete tuto terapii nalézt v mnoha původních kulturách světa, např. rituály Kolumbijských šamanů - pobyt v temné chýši, jeskynní terapie Etrusků a jiné.

Terapie tmou náleží k archaickým metodám sebepoznání. Nepřetržitá noc znamená radikální konfrontaci se sebou samým. Temnoty, v níž člověk pobývá o samotě jeden až sedm týdnů, se využívá jako prostředku k návratu k mentálním a transpersonálním procesům.

Jeho praktický přínos je jasný, zbystřené vnímání sebe samanávrat do vlastního nitraharmonizace psychiky, odstranění zdravotních problémů, zbavení se syndromu vyhoření, setkání s imaginárními bytostmizemřelými, světelnými postavami, přírodními silami a pod.

Zrakový vjem člověk používá nejvíce, a to ze 70-75%. Většinu své pozornosti věnuje tedy ven - světu. Pro lepší řešení osobních problémů je potřeba se však podívat dovnitř nás a tedy "klasický" zrak vypnout.

Terapie tmou tedy pomáhá spojit se více se svým nitrem, se svým vyšším já, se svým osobním božstvím (inteligencí, světlem, zdrojem), které umí vyřešit naše problémy.

Při pohledu do svého nitra naše myšlenky postupně odcházejí jedna po druhé, až zůstanete jen sami se sebou. Pomůže vám to zklidnit mysl, zbavit se úzkostí, dokonce i nemocí ("dunkelterapie" se používá jako prevence proti onkologickým onemocněním, cévním mozkových příhodám, kardiovaskulárním chorobám, stavbilizace krev. tlaku, ale i diabetes a obezitě). Můžete rozvíjet své vnitřní prožitky, které jsou jinak potlačeny. Pobyt ve tmě přispívá k řešení osobních problémů i k regeneraci.

Šišinka mozková, nepárová tajemná žláza, umístěná za "třetím okem" mezi hemisférami, produkující mimo jiné hormonmelatonin, regulující rytmus spánku a bdění, začne lépe pracovat ve svém rytmu. Je zjištěno, že vliv např. světelného a zvukového smogu moderního světa působí na cyklickou funkci šišinky mozkové a vzniklá rušnost a neúplná chaotizovaná funkce může být jednou z příčin mnohých civilizačních nemocí. Pokud vydržíte absolutně bez jediného světýlka, které by šišinku okamžitě ve tmě aktivovalo k činnosti, sníží se vám např. cholesterol, homocystein, budete podstatně lépe a dlouho spát. Můžete se potkat a porovnat se strachem ze smrti, zbavit se porodních traumat aj.

"Světlo ve tmě"

Je možné zvolit též terapii s pracovním názvem "Světlo ve tmě". Co si pod tímto názvem můžete představit? :) Jak už název samotný vypovídá, bude se jednat o pobyt v prostoře určené k terapii tmou, avšak bez tmy. Ne všichni jsou připraveni strávit týden nebo víc sami ve tmě. Zeptáte se jistě udiveně v čem tedy spočívá zvláštnost tohoto pobytu? Čím se liší od normálního života na světle? :) Hádejte!

Tyto pobyty budou určeny hlavně ženám. Žena doma denně vaří, pere, žehlí, uklízí po muži i po dětech, stará se o rodiče,..... atd. Aby žena stále něco nedělala a mohla se věnovat plně sama sobě, strávit čas sama se sebou (naučit se být sama se sebou šťastná a spokojená) a uspořádat si myšlenky, dopřát si třeba procházku nebo si jen tak lehnout s knížkou od které by ji 1000x někdo nevyrušil, musí nutně opustit dům nebo byt ve kterém žije. Pokud chce jít ještě dál aponořit se sama do sebe hlouběji, prospěje jí, když vypne mobil a nebude u internetu. A co jí nejvíce prospěje? Když jí bude někdo jiný vařit chutná a zdravá jídla a rozmazlovat ji ...

Tyto pobyty jsou též na týden. Týden je dost dlouhá doba na regeneraci. Na narovnání pokřiveného sebeobrazu, sebevnímání. Na rozvzpomenutí se na to, co jsi vždycky chtěla dělat, než jsi zabředla... Na to, aby jsi to zase zkusila! (psát básně, kreslit, malovat, tančit...) Na to, aby sis nově uspořádala životní hodnoty a rozhodla se, co chceš a co nechceš v životě dál žít...

Tento týden má též svá pravidla: vypneš mobil, nebudeš mít (ani tajně) laptop ani internet. Budeš každý den spát tak dlouho, jak Tvé tělo žádá :) Budeš každý den dělat jen to, co právě cítíš, po čem toužíš. Využiješ krásné přírody, k vycházkám bez hodinek, aby ses fyzicky opět napojila na přírodu, očistila od stresu a napětí. Každý den ti věnujeme, stejně jako klientům na Terapii tmou, kus našeho času. Ne všechen, ne celé dny, ale dost na to, abys měla s kým probrat vše, co se Ti honí hlavou, nad čím přemýšlíš, co řešíš. Pokud to bude potřeba, vyložím Ti karty. Můžu Ti dát aromamasáž celého těla, čokoládovou nebo jinou masáž, a jiné dobroty které si zasloužíš :) Můžeme se denně věnovat Tvým zdravotním problémům tělovými svícemi. Myslím ale, že už chápeš, proč takovýto týden může pro Tebe být "Světlem ve tmě" a doufám, že i muži to pochopí a uznají, že si tuto netradiční dovolenou zasloužíš :)

Mimo jiné, když budeš chtít ochutnávku temnoty, můžeš si libovolný den nechat zhasnuto a vyzkoušet si, jaké to ve tmě je!

Tato možnost je samozřejmě otevřena i mužům, kteří si prostě potřebují odpočnout, pokecat s někým cizím a získat tak nadhled. Osvobodit se od nějakých zlozvyků, podívat se na svůj život nově, neotřele, a zažít něco bláznivého, být zas na chvíli klukem, klaunem, bláznem... a vrátit se domů moudrým králem!

CENA těchto pobytů je 1550 Kč/noc. Přjezd v odpoledních hodinách (15-17h) a odjezd dopoledne (10-12h).

Masáže, výklady karet, terapie s tělovými svícemi, speciální diety, a jiné "nadstandard věci" jsou za příplatek.

Těšíme se na Vás!

U nás se budete cítit jako doma..... :-)!

Průvodci na vaší cestě budeme my dva:  Gábina & Jarda