- patří do přechodových rituálů

   

Možná jste si někdy všimli, že velké množství lidí v naší společnosti se chová ve 30 jako puberťáci, ve 40 ještě žijí u maminky a v 60 mají umělý obličej dvacetiletého. Také jste si určitě všimli, že více jak 50 % manželství se rozvede, prudce roste popularita adrenalinových sportů, mnoho mladých mužů umírá na motorkách. Přemýšleli jste o tom, proč tomu tak je? Jedním z důvodů je absence přechodových rituálů v naší společnosti a tím chybějící iniciace do jednotlivých životních etap.

 

Všechny přechodové rituály mají minimálně dvě důležité fáze – proces oddělení (separace) a proces přijetí. Oba procesy se provádějí nějakými úkony „navenek" a při nich se odehrává důležitá změna „uvnitř", která mění účastníky rituálu. Některými rituály může „adept“ projít sám, obvykle ale potřebuje součinnost dalších osob.

 

Přechod z dětství do puberty, následně dospělosti,  by měl obsahovat ve fázi oddělení -symbolické vystoupení ze stínu máminé sukně, psychologické druhé přestřižení pupeční šňůry a opuštění dětské komunity. Tento rituál je důležitý pro děti i pro matky. I z její strany je důležité psychologické druhé přestřižení pupeční šňůry a vypuštění dítěte do nebezpečného prostoru mimo její ochranu a vliv. Bohužel díky absenci tohoto rituálu často vidíme matky, které dirigují a ochraňují své děti i ve věku, kdy jejich děti mají již své vlastní děti.

 

Během tohoto rituálu se dospívající definitivně odděluje od svého dětství a puberty, od času hledání sebe, času převažující hry a zábavy.Odděluje se také od bezpečí žití v původní rodině a komunitě. Setkává se se svojí vlastní identitou a přijímá osobní zodpovědnost za svůj život. 

 

V přírodních kulturách je tento  rituál považován za nejdůležitější. 

 

 

 

Přihlášení na t.č. 732 307 369 nebo mail: gabriela.noov@seznam.cz

 

 

 

 

------------------------------------------------------------------------

 

Informace k semináři:


Termín:  není vypsán

Místo: studio Kruh života, Náměstí Míru 3, Plzeň

Co si vzít sebou: pohodlné oblečení, možno svačinu

Cena:  Účast a provedení rituálním obřadem 800,- Kč 

Vaše rezervace je platná po zaplacení zálohy ve výši 400 Kč na účet č.: 2000328830/2010 Fio banka,  

VS pro tento termín je: 1144